Król Karol XVI Gustaw - jubileuszowy portret z okazji 50. lat na tronie (ZDJĘCIE)
- POLSKIE W SZWECJI
- 1 sty 2023
- 2 minut(y) czytania

Jubileuszowy emblemat zaprojektowany przez Elisza Nyström.
W tym roku Jego Królewska Mość Król Karol XVI Gustaw świętuje 50 lat na tronie!
W 2023 r. obchodzimy 50 lat Jego Królewskiej Mości Króla na tronie. W tym roku obchodzona jest również 500. rocznica wyboru Gustawa Wazy na króla Szwecji.
Z okazji nadchodzącego jubileuszu, dziś ukazuje się nowy portret Jego Królewskiej Mości Króla Karola XVI Gustawa. Zdjęcie zostało zrobione przez fotografa Throna Ullberga w Rikssalen w Zamku Królewskim w Sztokholmie.

Rikssalen w Pałacu Sztokholmskim został oddany do użytku w 1755 r.
To właśnie w tej sali odbyła się we wrześniu 1973 r. uroczystość intronizacji króla, podczas której król ogłosił m.in swoje motto „Za Szwecję – z czasem” - "För Sverige- i tiden".

Oficjalny portret Jego Królewskiej Mości z 1973.
Fotograf: Lennart Nilsson
Na najnowszej fotografii Król stoi obok wspaniałego srebrnego tronu. Tron był darem Riksdagu Magnusa Gabriela De la Gardie dla królowej Kristiny w związku z jej koronacją w Storkyrkan w Sztokholmie w 1650 r. Dziś srebrny tron jest symbolem szwedzkiej monarchii i jest uważany za znak godności królestwa.
Prawa autorskie: Kunliga slottet
Całość filmu: tutaj
Fragment filmu dotyczących tronu rozpoczyna się w minucie: 7:08

Srebrny tron królowej Krystyny to tron używany przez szwedzkich monarchów podczas uroczystych ceremonii, takich jak koronacje, intronizacje i wielkie otwarcie Riksdagu. Znajduje się w Sali Narodowej w Pałacu Sztokholmskim.
Na portrecie Król nosi mundur admirała z najwyższymi godnościami wszystkich szwedzkich zakonów rycerskich. Na drugim końcu wisi Zakon Serafinów z łańcuchem, a następnie Zakon Miecza, Zakon Gwiazdy Północnej i Zakon Wazów w łańcuchach. Na szyi król nosi insygnia Wielkiego Komendanta Orderu Dannebroga, który jest przyznawany tylko najbliższym krewnym duńskiego monarchy. Pod łańcuchami orderów widoczne są także szwedzkie i norweskie królewskie medale pamiątkowe.

Zdjęcie: Thron Ullberg/King.
Oficjalny post z Kungahuset można przeczytać tutaj;
Comments